11 października uczniowie klasy 8c udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich.
Obóz koncentracyjny Auschwitz był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Stał się on dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940r.
Na teren obozu weszliśmy przez bramę ze słynnym, ironicznym napisem: "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym"). Od razu wszyscy poczuliśmy powagę tego miejsca. Później udaliśmy się do kilku budynków (bloków obozowych), w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. Puste cele, fotografie na ścianach czy osobiste rzeczy więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Bardzo duże wrażenie wywarła na nas ściana straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci oraz krematorium i komora gazowa.
W trakcie zwiedzania pani przewodnik opowiadała o codziennym życiu w obozie, o warunkach w jakim przyszło żyć osadzonym. Przybliżyła nam również wiele historii i osób związanych z obozem, m.in. św. Maksymiliana Kolbe, który dobrowolnie zgłosił się na śmierć za innego więźnia.
Kolejnym punktem zwiedzania była druga część obozu - Birkenau. Wejście do niego stanowi brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów oraz ruiny komór gazowych z krematoriami, które Niemcy próbowali zniszczyć.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau była dla wszystkich wyjątkową, poruszającą i realistyczną lekcją historii, ale nie tylko. Dla jednej z uczennic była również historią rodzinną. W trakcie zwiedzania powiedziała, że jej prababcia była więźniem obozu Birkenau.
Opiekę w trakcie wyjazdu sprawowali: Piotr Kilarski, Magdalena Jędrzejczak i Rafał Arak.