16 marca 2022r. odbyła się wycieczka do Oczyszczalni Ścieków, w której udział wzięła klasa 7a pod opieką pań: Anety Staniszewskiej oraz Małgorzaty Kamienik.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem oczyszczania ścieków, uzmysłowienie im skutków zanieczyszczenia wody, pokazanie skąd bierze się czysta woda w kranie.

Oczyszczalnia Ścieków w Skarżysku – Kamiennej jest oczyszczalnią mechaniczno – biologiczną z podwyższonym usuwaniem substancji biogennych ze ścieków, przeróbką osadów ściekowych oraz wykorzystaniem powstającego biogazu, który w połowie zaspakaja zapotrzebowanie oczyszczalni na energię.

Po obiekcie oprowadzał nas Pan Paweł Pabjański.  Zobaczyliśmy wszystkie etapy oczyszczania ścieków:

• I etap to cedzenie ścieków na kracie mechanicznej – usuwanie ze ścieków dużych części, w wyniku czego powstają tzw. skratki.
  • II etap to spowolniony przepływ ścieków przez piaskownik, powstaje drugi odpad – piasek.
  • III etap to oczyszczenie mechaniczne w osadniku wstępnym, w wyniku którego następuje oddzielenie substancji tłuszczowych, które wypływają na wierzch.

Kolejne etapy to rozkład substancji organicznych do mineralnych przy użyciu mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, sprawdzając przy użyciu odczynników obecność w wodzie różnych związków.

Pobyt w takim miejscu uświadomił nam, że oczyszczanie wody jest procesem długotrwałym i bardzo kosztownym, ponieważ wymaga wielu urządzeń oraz nakładu ogromnych ilości energii. Dlatego o wodę należy dbać i ją oszczędzać.