prezentacja

   1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1945 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę, a wszyscy za wierność ideałom i przysiędze wojskowej zostali wyklęci, wykluczeni na wiele lat poza nawias społeczeństwa…

 Józef Piłsudski, główny twórca II Rzeczypospolitej, powiedział, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Ten szacunek wyraża się m.in. w pamięci o historii.

   Żołnierze Wyklęci ulegli nowemu okupantowi, ale nie poddali się bez walki – odnieśli moralne zwycięstwo. Ich ofiara doceniona została dopiero po latach – a my, współcześni, winniśmy pamięć i hołd tym bohaterom przez wiele lat przemilczanym i bezimiennym.

   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczcijmy to święto chwilą zadumy nad losami naszej Ojczyzny i tych, którzy w walce o jej i naszą przyszłość oddali najcenniejszy skarb – życie.

Więcej informacji o bohaterach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci